HİSTORY VİASAT Belgeselleri

TUHAF İCATLAR türkçe dublaj izleHİSTORY VİASAT Türkçe Belgeselleri
5398

TUHAF İCATLARDİZİYE GÖZ AT

Karşınızda Tuhaf icatlar Bazı buluşlar var ki insanlığın bugünkü teknolojiye ulaşmasında çok önemli bir rol oynadı. Ama bazıları var ki aradan asırlar geçmesine karşın halen ne için icat edildiği bulunamadı. İşte soframızdaki yumurtayı bile değiştiren, dünyanın en tuhaf ve insanlığın çözemediği o tuhaf icatlar. Bir bisiklet düşünün ki iki kişinin pedal çevirmesiyle dikiş makinesine güç versin!. Yüzdeki kusurları ortadan kaldırdığı iddia edilen eski usul bir yüz maskesi… Faydasını görmek için haftada en az üç kez giymek şartmış!. Yolcuyu her zaman aracın içine almak istemeyebiliriz. Hele ki farların önünde oturacak bir kişilik yer varken!.

12 Bölüm   0 / 100 Puan   0 Puanlayan
NAPOLYON MISIR SEFERİ türkçe dublaj izleHİSTORY VİASAT Türkçe Belgeselleri
3061

NAPOLYON MISIR SEFERİDİZİYE GÖZ AT

Mısır Seferi, tümüyle Napolyon`un projesidir. Osmanlı Devleti`nin bir vilayeti olan Mısır`ın ele geçirilmesiyle İngilizlerin Uzakdoğu Asya'nın doğusunda, Çin, Japonya, Endonezya, Filipinler, Malezya, Brunei, Singapur, Doğu Timor, Tayland, Laos, Kamboçya, Vietnam, Myanmar (Birmanya), Kuzey Kore, Güney Kore ve Moğolistan ülkelerinin tamamına verilen genel addır. Bu bölge dünyanın en çok turist çeken bölgeleridir. Kültürleri çok zengin ve çeşitlidir. Tao Şinto ve Budist tapınakları göz kamaştırır. Dinler İslam, Budizm, Konfiçyüslük, Taoculuk, Şintoistlik ve Hıristiyanlıktır. Tabiata tapan insanlar da çoktur. erişiminin engellenmesi girişimi olarak öne sürülmüştür. Ayrıca Fransa`nın Akdeniz ticaretinin İngiliz rekabeti karşısında güvene alınmasına da hizmet edecektir. Mevcut yönetim, bir bakıma Napolyon`u Fransa`dan uzaklaştırmak için öneriye ilgi göstermiştir. Tolon limanından 19 Mayıs 1798 tarihinde ayrılan Fransız donanması, 9 Haziran tarihinde Malta adasını istila etmiştir. 1 Temmuz`da İskenderiye limanında Fransız birlikleri Mısır topraklarına ayak bastı.

2 Bölüm   100 / 100 Puan   3 Puanlayan
JFK SERİSİ türkçe dublaj izleHİSTORY VİASAT Türkçe Belgeselleri
1882

JFK SERİSİDİZİYE GÖZ AT

1960'da Amerika Birleşik Devletleri'nin 35. cumhurbaşkanı olarak seçilen 43 yaşındaki John F. Kennedy, bu görevi en genç kişi ve ilk Roman Katolik oldu. Amerika'nın en zengin ailelerinden birinde doğdu ve 1946'da Kongre için ve 1952'de Senato için askeri bir kahraman olarak seçkin bir eğitim ve itibar sergiledi. Kennedy cumhurbaşkanı olarak Soğuk Savaş gerginliklerini Küba, Vietnam ve Karadeniz'deki gerginliklerle karşı karşıya getirdi. başka yerde. Ayrıca, kamu hizmeti için yenilenen bir sürücüye öncülük etti ve sonuçta artan sivil haklar hareketi için federal destek sağladı. 22 Kasım 1963'te Dallas, Teksas'ta düzenlediği suikast, dünyaya şok dalgaları gönderdi ve çok fazla insanın yaşadığı Kennedy'yi hayattan daha büyük kahramanca bir karaktere dönüştürdü. Tarihçiler bugüne kadar onu Amerikan tarihinin en sevilen cumhurbaşkanları arasında saymaya devam ediyor.

3 Bölüm   0 / 100 Puan   0 Puanlayan
DÜNYAYI DEĞİŞTİREN 101 KİŞİ türkçe dublaj izleHİSTORY VİASAT Türkçe Belgeselleri
7346

DÜNYAYI DEĞİŞTİREN 101 KİŞİDİZİYE GÖZ AT

20.Yüzyıl Akıl almaz değişimlerin İnanılmaz bilimsel keşiflerin yaşandığı bir dönemdir.Liderlerin ,devrimcilerin,bilim insanlarının ve düşünürlerin,sanatçıların ikonların kahramanların ve kötü adamların şekillendirdiği bir yüzyıldır..İçinde yaşadığımız yüzyılı şekillendiren ve tarihin dokusu oluşturan 101 önemli figür.

8 Bölüm   80 / 100 Puan   3 Puanlayan
SAVAŞIN GİZLİ YANLARI türkçe dublaj izleHİSTORY VİASAT Türkçe Belgeselleri
7244

SAVAŞIN GİZLİ YANLARIDİZİYE GÖZ AT

Birkaç dakika içinde çıkartma gemisi kıyıya ulaşıyor.Avrupanın kaderi bu 7000 gemiye bağlı. Gelmiş geçmiş en büyük donanma. Bu adamlar gelmiş geçmiş en zor saatlerini yaşıyacaklar. O gece müteffik devletler Alman Ordusunu şaşırtmak için Kanada 3000 paraşütçü indirdi. Bu paraşütçüler 1000lerce gemiye öncülük etti. Herkes çok hasta ve titriyordu. Bu muazzam bir kumardı. Bunlar olmasa Fransanın kaderi asla böyle olmuyacaktı.

5 Bölüm   100 / 100 Puan   4 Puanlayan
UZUN GÖLGE türkçe dublaj izleHİSTORY VİASAT Türkçe Belgeselleri
1688

UZUN GÖLGEDİZİYE GÖZ AT

Onlar ve Bizler. 1. Dünya Savaşı Avrupa'da yüzyıllarca hüküm süren eski imparatorlukları yerle bir etti. Reynolds 1919'da orta Avrupa'nın evrilen haritasını araştırmak için Çek Cumhuriyeti ve Fransa'ya seyahat ediyor.

3 Bölüm   0 / 100 Puan   0 Puanlayan
DÜNYA SAVAŞINA GİDEN YOL türkçe dublaj izleHİSTORY VİASAT Türkçe Belgeselleri
2990

DÜNYA SAVAŞINA GİDEN YOLDİZİYE GÖZ AT

20'inci yüzyılda dünya devletlerinin geleceğini ve kaderini değiştiren, yüzyılın şekillenmesinde en büyük etken olan çağın en büyük olaylarından birisi şüphesiz 28 Temmuz 1914 tarihinde Avrupa'da başlayan ve kısa sürede tüm kıtalardaki sömürge ülkelerine de yayılan I. Dünya Savaşı'dır.

3 Bölüm   100 / 100 Puan   4 Puanlayan
ESKİ MISIRIN HAZİNELERİ türkçe dublaj izleHİSTORY VİASAT Türkçe Belgeselleri
3764

ESKİ MISIRIN HAZİNELERİDİZİYE GÖZ AT

Mısırın ilk devirleri (4 binyıl-M.Ö.16. yy) Mısır, eski dünyanın ilk siyasi birliğidir. Bu erken doğuşta raslantı dan çok olağanüstü şartların oluşturduğu bir yazgı vardır. Bu ülkenin siyasi, etnik manevi dayanıklılığı, sürekliliği bu oluşumu belgeler. Mısır imparatorlğuu, Asyanın büyük imparatorluklarından da, Roma İmparatorluğu’ndan da uzun ömürlü olmuştur.

3 Bölüm   80 / 100 Puan   2 Puanlayan
ROMA DÜNYANIN SÜPER GÜCÜ türkçe dublaj izleHİSTORY VİASAT Türkçe Belgeselleri
3461

ROMA DÜNYANIN SÜPER GÜCÜDİZİYE GÖZ AT

Cinayet, hırs, ihanet ve açgözlülüğün 1000 yıllık hikayesi ekranlarınızda. Bu epik destanın yaşandığı yerleri ziyaret ettik, çekimler Roma, Pompei,Sicilya, Fransa ve Tunus'ta gerçekleşti.

4 Bölüm   90 / 100 Puan   2 Puanlayan
DÜNYAYI DEĞİŞTİREN OLAYLAR türkçe dublaj izleHİSTORY VİASAT Türkçe Belgeselleri
1702

DÜNYAYI DEĞİŞTİREN OLAYLARDİZİYE GÖZ AT

1986 yılının Ocak ayında STS-51-L görevi için uzaya doğru yol alan Challenger uzay mekiği kalkışından kısa bir süre sonra infilak etti. Uzun yıllar sır gibi saklanan görüntülerde, Challanger'ın ilk etapta sorunsuz kalktığı fakat daha sonra yakıt bölümünde çıkan arıza nedeniyle patladığı görülüyor. Patlamadan yıllar sonra ortaya çıkan görüntülerde, uzay mekiğinin parçalanma anı oldukça net görülüyor. Toplamda 9 kez göreve çıkan uzay mekiğinin son görevindeki patlamada mürettebatın tamamı yaşamını yitirdi.

2 Bölüm   60 / 100 Puan   1 Puanlayan
MODERN DÜNYANIN DAHİSİ türkçe dublaj izleHİSTORY VİASAT Türkçe Belgeselleri
5861

MODERN DÜNYANIN DAHİSİDİZİYE GÖZ AT

Tarihçi Bettany Hughes; Karl Marx, Friedrich Nietzsche ve Sigmund Freud'un eserlerinin biçimlenmesine yardımcı olan entelektüel ortamları keşfediyor. Karl Marx, düşüncelerini değiştiren Georg Hegel'in felsefesiyle şans eseri karşılaşana dek sadece varlıklı bir ailenin isyankâr oğluydu. Friedrich Nietzsche’nin din ile ilgili düşünceleri, lüteriyen bir papaz olan babasının dehşet verici ölümüyle birlikte sarsılır. Sigmund Freud’un babasının işlerinin kötüye gitmesi, ailenin çok uluslu ve entelektüel açıdan canlı bir şehir olan Viyana’ya taşınmasına vesile olur.

3 Bölüm   100 / 100 Puan   4 Puanlayan
ANTİK DÜNYANIN DAHİSİ türkçe dublaj izleHİSTORY VİASAT Türkçe Belgeselleri
4280

ANTİK DÜNYANIN DAHİSİDİZİYE GÖZ AT

Konfüçyüs kendisini antik dönem krallarının öğretisini aktaran Klasikler'in içerdiği değerleri ve ilkeleri topluma aktarmaktan sorumlu görmüştü. Temel amacı ve ideali 'tartışmalardan uzak ve tümüyle uyum içerisinde yaşayan bir toplum ve dünya kurmak'tı. Bu ideale ulaşabilmek iςin ise, ideal insanı tanımlamak ve onun ortaya çıkmasına yardımcı olmak gerekiyordu. Öğretisinde öteki dünya, tanrı, ruhlar, doğaüstü varlıklar ve benzeri kavramlara ve olgulara yer vermemişti. Çünkü bu alan, onun ilgi alanına girmiyordu. Bu bakımdan Çin'in Sokrates'i olarak kabul edilir. Fikirleri, kendisi tarafından asla yazılı hale getirilmemiş, çoğunluğu birer düşünür ve bilim adamı olarak yetişen öğrencileri tarafından kağıda dökülmüştür.

3 Bölüm   100 / 100 Puan   4 Puanlayan
MISIRIN ÖYKÜSÜ türkçe dublaj izleHİSTORY VİASAT Türkçe Belgeselleri
3679

MISIRIN ÖYKÜSÜDİZİYE GÖZ AT

Piramitlerle simgelenen eski imparatorluk dönemi Eski Mısır'ın Altın Çağı sayılır. Bu dönemde gerçekleştirilen anıtsal yapılarda artık tuğlanın yerini taş almış ve piramitler biçiminde krallık mezarlarının yapılmasına olanak verilmiştir. Menfis gene başkent olarak kalmış, yer altı gömütlükleri Sakkara ve Gize yaylalarına yayılmıştır. III. , IV. , V. ve VI. Sülaleleri kapsayan Eski imparatorluk, kral Zoser'in hükümdarlığıyla başlar (2700'e doğru); bakanlarından İmhotep, Zoser için, Sakkara'daki basamaklı piramidin mezar kompleksini yaptırmıştır. Sina ve Nübye'ye yapılan seferler henüz bu dönemde başlamıştır; bu da Mısırlıların daha o dönemde bir yandan değerli taş ve bakır sağlamak, öte yandan da sınırları korumak amacıyla örgütlenmiş olduklarını gösterir.

3 Bölüm   100 / 100 Puan   1 Puanlayan
DÜNYANIN HARİKALARI türkçe dublaj izleHİSTORY VİASAT Türkçe Belgeselleri
12214

DÜNYANIN HARİKALARIDİZİYE GÖZ AT

Yüzyıllar boyunca, tarihçiler ve arkeolog Stonehenge, Neolitik inşaatçılar dikmek için yaklaşık 1500 yıl aldı prehistorik anıt birçok gizemleri üzerinde şaşkın. Güney İngiltere'de bulunan bu daire, yuvarlak bir düzende yerleştirilmiş yaklaşık 100 adet devasa dik duran taştan oluşmaktadır. Birçok modern bilim adamı, Stonehenge'nin bir zamanlar mezar yeri olduğu konusunda hemfikir olduğu için, hangi hizmetin verildiğini ve modern teknolojinin olmadığı bir medeniyetin - hatta tekerleğin - güçlü anıtın nasıl üretildiğini henüz belirlemedi.

30 Bölüm   0 / 100 Puan   0 Puanlayan
TARİHSEL HAREKETLER türkçe dublaj izleHİSTORY VİASAT Türkçe Belgeselleri
8504

TARİHSEL HAREKETLERDİZİYE GÖZ AT

Napolyon, Carlo Bonapart ve Marie Letizia Ramolino’nun ikinci oğulları olarak dünyaya geldi. Eğitimini Brienne’de yaptıktan sonra Paris’te bulunan bir askeri akademiye yazıldı. 1785 yılında topçu alayına katılan Napolyon, 1794 yılında ise İtalya’da bulunan topçu birliklerinin komutanı oldu. Paris’te bulunduğu dönemlerde Jakoben çevrelerle irtibat kurduğundan La Vendee kentine geri gönderilmek istendi, ancak bunu kabul etmeyen Napolyon görevinden uzaklaştırıldı. Paris’e dönmesinin ardından ise konvansiyona karşı başlatılan bir hareketi bastırabilmek için Lazare Carnot kuvvetlerine girdi. Bu olaylar kısa sürede gelişti ve sonuç olarak yeni bir anayasanın doğmasına neden oldu.

12 Bölüm   80 / 100 Puan   1 Puanlayan
İMPARATORLUĞUN BEDELİ türkçe dublaj izleHİSTORY VİASAT Türkçe Belgeselleri
9360

İMPARATORLUĞUN BEDELİDİZİYE GÖZ AT

Gelişmekte olan bir dünyanın savaş yılları boyunca nasıl tümüyle tekrar inşa edildiğinin hikayesi ekranda. Yeni güçler modern dünyayı yaratmak için güç toplarken geleneksel güçler, kuvvetini yitirdi.

13 Bölüm   100 / 100 Puan   1 Puanlayan
DUBROVNİK CUMHURİYET türkçe dublaj izleHİSTORY VİASAT Türkçe Belgeselleri
2515

DUBROVNİK CUMHURİYETDİZİYE GÖZ AT

1729'da Dubrovniklilerin ticaret iskeleleri yanında onlara rakip olarak Nova ve Resne isimlerinde iki ticaret iskelesi daha kurulmuştu. Bu yeni iskeleler, Dubrovniklilerin ticaretine sekte verdikleri için, cumhuriyetin şikâyeti üzerine hükümet tarafından Bosna valisine verilen emirle, bu açılan iskelelerin kaldırılması ve devlet hazinesine cizyeleriyle gümrük resmini vermekte olan kadîm Dubrovnikli ticaretinin himaye olunması bildirilmiştir. Dubrovnik cumhuriyeti ile herhangi bir devlet arasında çıkan ihtilâfta ona bağlı olduğu için Osmanlı devleti aracılık ederdi; 1752 Ağustos'ta Raguza yani Dubrovnik ile Venedik arasında çıkan ve Raguza gemilerinden alınmakta olan vergi dolayısıyla husule gelen bir ihtilâf üzerine, Dubrovnik cumhuriyeti keyfiyeti hükümete bildirmiş ve hükümet meseleyi Bosna valisine yazarak o tarihte Bosna valisinin oturduğu Travnik'teki Venedik delegesiyle görüşmek suretiyle ihtilâf halledilmiştir.

6 Bölüm   0 / 100 Puan   0 Puanlayan
KOMPLO türkçe dublaj izleHİSTORY VİASAT Türkçe Belgeselleri
4692

KOMPLODİZİYE GÖZ AT

Gerçekle kurgunun belli belirsiz sınırında bizleri yürüten bu şaşırtıcı dizi, UFO görülmesine dair iddiaların örtbas edilmesinden kasvetli Hollywood dünyasına bir kaç olayı irdeliyor. Tarih bize geçmiş olayların kabul edilmiş bir görünümünü sunar, ancak çoğu zaman karşılıklı sesler vardır. Bu yeni dizi, bu insanlar tarafından yapılan iddiaları inceler. Onların fikirleri vahşi komplo teorileri midir yoksa geçmiş olayların gerçek hikayeleri mi?

6 Bölüm   80 / 100 Puan   3 Puanlayan
ROMA SINIRSIZ İMPARATORLUK türkçe dublaj izleHİSTORY VİASAT Türkçe Belgeselleri
4020

ROMA SINIRSIZ İMPARATORLUKDİZİYE GÖZ AT

Bu ilk bölümde, Mary Beard Roma kökenlerinin efsanelerine ve efsanelerine geri dönerek Roma halkının derin köklü ruhuna - kardeşlik ve tecavüz yoluyla doğmuş bir şehir - bir fikir edinmek için geri dönüyor. Fakat en baştan beri Roma, dışarıda kalanlar ve sürgünler için bir sığınmadır ve bundan dolayı komşularına karşı benzersiz bir yaklaşım benimsemiş ve düşmanları mağlup etmiştir. Kentin genişlemesi İtalya ve Sicilya'da ilk önce Roma'nın başında olduğu ve sonunda büyük rakibi olan Kartaca'yı yenen toprakları getirdi.

3 Bölüm   87 / 100 Puan   3 Puanlayan
ÇARLARIN İMPARATORLUĞU RUSYA türkçe dublaj izleHİSTORY VİASAT Türkçe Belgeselleri
3586

ÇARLARIN İMPARATORLUĞU RUSYADİZİYE GÖZ AT

Adıge ya da Çerkes sürgününde Çarlık Rusyası ve sonrası dönemler hükümetlerinin sorumlulukları vardır. Ama asıl sorumlu olanı, Adıge sürgününü uygulamaya koyduran kişi, 1861`de köleliği kaldıran ve bunun için liberal ve reformcu bir kişi olarak tanınan ve bir suikast sonucu öldürülen Rus çarı (1855-1881) II.Aleksandr ve onun hükümetidir.

3 Bölüm   87 / 100 Puan   3 Puanlayan
ORTAÇAĞIN GİZEMLİ CİNAYETLERİ türkçe dublaj izleHİSTORY VİASAT Türkçe Belgeselleri
3640

ORTAÇAĞIN GİZEMLİ CİNAYETLERİDİZİYE GÖZ AT

Ortaçağda Cinayet Gizemleri: Seri 1 Ortaçağ dönemi bize tarihin en büyük, en kalıcı öykülerinden bazılarını verdi. Bazıları gerçekti - bazıları saf Legend olarak değiştirildi. Bu efsanelerde genellikle birileri kötü davranışlar sergiliyor. Daha da önemlisi, bunların çoğunun gizemli veya komplo ile çevrili olmasıdır. Ortaçağda Cinayet Gizemleri, tarihsel polis kriminolojisinin, adli tıp ile birleştirilen modern düşünceyi ve günümüzdeki tarihsel fikirlerle harmanlanmış insan osteologlarını, o yıllar öncesinde gerçekten olanları denemek ve çözmek için kullanıyor. Muhteşem kaleler, şövalyelik şövalyeleri, güçlü krallar ve kraliçeler? Onlara sahip olacaksın. Ayrıca karanlık işler, yasadışı sevenler, açgözlü soylular, çılgın kardinaller gerekiyor mu? Başka yerde arama. Hepsi buradalar.

4 Bölüm   80 / 100 Puan   1 Puanlayan
MEDENİYETİN YÜKSELİŞİ türkçe dublaj izleHİSTORY VİASAT Türkçe Belgeselleri
4877

MEDENİYETİN YÜKSELİŞİDİZİYE GÖZ AT

Vikingler gerçekten neyi severdi? Romalılar ne yaptı? Ve bugün antik Yunanlıların tekil başarıları bizde yaşıyor mu? Sivrisineklerin Yükselişi mitleri sorguluyor ve bu eski kültürler hakkında yaşlı klişeleri çözüyor. Tuhaf ve bazen eğlendirici aptallıklarını inceler, gerçekte kim olduklarına dair yeni bilgiler verir ve toplumlarında şaşırtıcı yeni vahiylerle büsbütün roman alır. Bu, Eskilere olan yeni bir bakışla onların algısını değiştirecektir.

3 Bölüm   88 / 100 Puan   5 Puanlayan
NAPOLYON RUSYA SEFERİ türkçe dublaj izleHİSTORY VİASAT Türkçe Belgeselleri
2656

NAPOLYON RUSYA SEFERİDİZİYE GÖZ AT

Napolyon Bonapartı genellikle tarihin en büyük askeri taktikçilerinden biri olarak görülüyor. Ancak, bu Pazarın 200 yıl önce, Niemen Nehri boyunca Rusyaya giden Grande Arméeyi (muhtemelen bu noktaya gelmiş en büyük Avrupa silahlı kuvveti) liderlik etmekle büyük bir hata yaptı. Hiçbir zaman meydan okuyan bir savaşı kaybetmemiş olmasına rağmen Grande Armée, sıcaklıkları, yiyecek sıkıntısı, hastalık ve Rus saldırılarını dondurarak altı ay içinde hemen hemen tamamen silindi. Bu, Nisan 1814te sürgüne gönderilen Napolyonun başlangıcı oldu.

2 Bölüm   100 / 100 Puan   2 Puanlayan
AMERİKADA İÇ SAVAŞ türkçe dublaj izleHİSTORY VİASAT Türkçe Belgeselleri
2193

AMERİKADA İÇ SAVAŞDİZİYE GÖZ AT

Zaman içerisinde geçmişe doğru bir yolculuk yapın ve kendinizi neredeyse Amerikan ulusunu ikiye bölen 150 yıllık bir savaşın içine atın. Bu üç bölümlük seri Amerikadaki İç Savaşın bilinen ve az bilinen yönlerini; birliğin, konfederasyonun ve özgürlük için mücadele veren esaret altındaki milyonların perspektifinden keşfediyor.

2 Bölüm   80 / 100 Puan   4 Puanlayan
Diğer sayfalara da göz atın
12İleri